Za menej plastov alebo prvé kroky k životu bez odpadu
Slovné spojenie zero waste na nás vyskakuje z každého druhého článku. A hoci si uvedomujeme, že Zem je len jedna, veľa z nás sa stále nezamýšľa nad množstvom odpadu, ktoré dokážeme vyprodukovať. S minimalizovaním odpadu začala pred pár rokmi a dnes by som vám chcela ukázať svoje prvé kroky.
Aj malý krok je krok vpred
K životu bez odpadu sa nik z nás nedopracuje za deň. Nezobudíme sa ráno a nezačneme žiť zero waste len tak odrazu. Zmena prichádza postupne. Moje prvé kroky sa týkali vecí dennej spotreby. Predovšetkým potravín a kozmetiky. Plastovú tašku som vymenila za plátenú, sáčky za bavlnené vrecúška a plastovú fľašu za sklenenú. Plátené tašky rôznych vzorov zoženiete už takmer všade a vrecúška na pečivo či ovocie takisto.
Vyhadzovanie jedla je celosvetovým problémom. Rozhodnutia supermarketov a obchodných domov síce neovplyvníme, ale to, čo môžeme zmeniť, je náš prístup. Osobne sa vždy snažím nakúpiť a variť tak, aby som zjedla všetko. Vyhadzovanie jedla som minimalizovala takmer úplne. Odporúčam nenakupovať hladní, ani sa nenechať strhnúť davovou psychózou a nenakúpiť o tri kilá banánov viac ako ste schopní zjesť.
Podobné zmeny sa udiali aj v kúpeľni. Nahradila som bezodpadovou alternatívou to, čo som nahradiť vedela. Látkové odličovacie tampóny vystriedali jednorázové, bambusová zubná kefka tú plastovú, viac ako dva a pol roka som si umývala vlasy marockým ílom, ale skúšala som aj tuhé šampóny. Teší ma, keď vidím, že niektoré slovenské značky prírodnej kozmetiky ponúkajú možnosť vrátiť plastové obaly, aby ich mohli znova použiť. Teší ma, že v obchodoch nájdeme zdravé prírodné sviečky bez obalu. Teší ma, že na mnohých miestach je už možnosť načapovať si drogériu do vlastných nádob alebo nakúpiť základné potraviny bez zbytočných obalov.
Samozrejme, sú veci, ktoré stále nevieme nahradiť za bezodpadovú alternatívu alebo sa jednoducho nedajú kúpiť bez obalu. Ale aj malý krok, je krok vpred.
Autor: Daniela Slávik