Ako prejsť na prírodnú kozmetiku krok za krokom: Vlasy
Pocit čerstvo umytých vlasov miluje každá z nás, na tom sa zhodneme. Rovnako ako na tom, že každá z nás by si priala lesklé zdravé vlasy. Ale k tomu im treba pomôcť. Prírodné šampóny sú jedným zo spôsobov ako na to. Tekuté, či tuhé alebo bezšampónovou metódou. Všetky tri možnosti som skúsila a musím povedať, že každá z nich má svoje pre a proti.
Bez 4 základných škodlivín
Šampóny, ktoré nájdeme bežne v drogériách obsahujú toxické látky, ktoré cez pokožku hlavy veľmi ľahko preniknú do tela. Medzi štyroch strašiakov, ktorým by sme sa mali vyvarovať patria sulfáty, ftaláty, parabény a silikóny. V regáloch častokrát nájdeme šampóny s označením – bez silikónov, bez parabénov, ale to neznamená, že má šampón čistejšie zloženie a už vôbec nie, že je prírodný. Veľakrát ide len o zavádzanie zo strany predajcov.
Vyznať sa v zložení šampónov nemusí byť také zložité. Pozrieť sa na zadnú stranu obalu a v INCI zistiť či obsahuje práve spomínané 4 zložky, poprípade prírodné zloženie môže podporiť certifikát prírodnej kozmetiky. V e-shopoch je hľadanie prírodných šampónov o čosi ľahšie. Môžeme tu nájsť značky ako Hemptouch alebo Voono a zloženie v slovenčine, ktorému porozumieme lepšie.
Tuhý vs. tekutý
Tuhý či tekutý? To je otázka. Tuhé šampóny majú viaceré výhody a s čistým svedomím (až na pár výnimiek, ktorým vážne nesedia), môžem povedať, že dokážu nahradiť tekuté. Penia, čistia, nevylejú sa, sú ľahké a skladné. Na druhej strane však v tekuté šampóny môžu obsahovať zložky, ktoré vlasom dodajú to, čo potrebujú a v tuhých nenájdu. Avšak tuhé šampóny za vyskúšanie stoja. Žihľavový dokáže vlasy posilniť, levanduľový zas na rýchlejšie sa mastiace vlasy alebo šampúch s citrónovou trávou proti lupinám.
No poo? Prečo nie?
Bezšampónová metóda je spôsob umývania vlasov, na ktorý nepotrebujeme šampón. Vieme ho nahradiť marockým ílom, jedlou sódou, či ražnou múkou. Vlasom trvá pár týždňov, kým si zvyknú, že ich nečistíme chémiou alebo obvyklým spôsobom. Reagujú prehnaným mastením, sú bez objemu alebo sa viac vysušujú. Ale potom, keď nájdete ten svoj spôsob umývania, sú nádherné. Mastným vlasom vyhovuje marocký íl – nevysušuje, ale dokáže na seba naviazať nečistoty a mastnotu a vlasy zanechať krásne hebké. Vlasom jemným, suchým zas vyhovuje med, bylinkové oplachy.
No poo metóda si vyžaduje viac času, ale rozhodne stojí zato. Sama som bola bez šampónu dva a pol roka. Začala som sódou, vyskúšala som ražnú múku a skončila pri marockom íle, ku ktorému sa v súčasnosti plánujem vrátiť.
Autor: Daniela Slávik